این وب سایت دارای مطالبی در مورد دخانیات و ادوات وابسته می باشد و طبق قوانین جمهوری اسلامی ایران بازدیدکننده باید بالای 18 سال باشند

فیلتر پیپ

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

چرا از پیپ های فیلتری استفاده شود و فیلتر تا چه اندازه از نیکوتین و قطران خواهد کاست؟
در حال حاضر اروپا بجز تعداد محدودی پیپ، همه تولید کنندگان پیپ را ملزم به تولید پیپ با فیلتر کرده است. این قانون حدود 5 سال است که اجرا شده است. در حال حاضر پیپ های سوزنی موجود در بازار یا انباری های قدیم هستند، یا تولید چین و یا مدل های خاصی که امکان تولید فیلتری آن وجود ندارد. بجز فیلتر، شما با استفاده از کریستال دنیکول میتوانید طعم دلچسب تری از توتون بدست آورید.

اما در مورد فیلتر ها شاید برای شما هم جالب باشد بدانید که داخل این فیلتر ها چیست و چگونه کار میکند. قسمت اعظم فیلتر شما از ذغال (کربن) تشکیل شده است و بخش دیگری سیلیکا ژل است. پروفسور تروب در مورد این مطلب تحقیقات فراوانی انجام داده است. درک آنچه ما از آن به عنوان دود تلقی می کنیم ذراتی است در بخار آب که ناشی از سوختن توتون با صد ها ذراه دیگر تشکیل می شوند. بخش زیادی از این قطره را تار و رسوب تشکیل می دهد که نیکوتین نیز در این ذرات نهفته است. برای حذف و کاهش این مواد بدون تغییر در طعم توتون از سیلیکا ژل مخصوص دنیکوتیا استفاده می شود. استفاده از سسلیکا ژل موجب غلیظ شدن نیکوتین و مواد مضر شده که در فیلتر جا مانده و از آن عبور نمی کنند. درجه اشباع سیلیکا ژل بالا بوده و در فیلتر های شیشه ای امکان مشاهده و تغییر رنگ آن امکان پذیر است. این شرکت بجز فیلتر پیپ، چوب سیگار های مجهز به سیلیکا ژل 100% نیز تولید می کند. لذا این شرکت به کلیه افرادی که می خواهند از پیپ یا سیگار استفاده کنند توصیه می کند از فیلتر های سیلیکا ژل این شرکت استفاده کنند. (این شرکت تحت نظارت وزارت بهداشت اتحادیه اروپا قرار داشته و محصولات آن در کلیه کشورهای اروپایی به فروش میرسند و سابقه فعالیت آن به سال 1932 بر می گردد.)

البته نوع و مکان مورد استفاده در پیپ سازی هم در فیلتردار بودن و یا نبودن آن تاثیر مستقیمی دارد. مثلا پیپ هایی که از چوب رز ساخت می شوند بسیار مستحکم و شکیلند. تمامی آنها مولتی فیلتر هستند و فیلتر اکتیو و فیلتر بالسا را تواما ساپورت می کنند. در صد جذب این پیپ ها کمی پایین است و اصطلاحا تدخین مردانه ای هم دارند. شما هیچ پیپ ساخته شده از چوب رز را پیدا نخواهید کرد که بدون فیلتر باشد.

چوب عناب گرمسیری چوبی بسیار متخلخل است. پیپ هایی که از قسمت پایین ریشه ساخته می شوند یا فیلتر اکتیو ساپورت هستند یا بالسا ساپورت. در حال حاضر اکثرا در ایتالیا پیپ های بالسا ساپورت وارد بازار شده اند. هر چقدر که شما از ریشه به سمت بالاتری بروید، چوب حالت متخلخل تری به خود میگیرد و درصد جذب پیپ شما بالاتر خواهد رفت. این درصد جذب در چوب عناب گرمسیری به حدی میرسد که دیگر احتیاجی به فیلتر در این پیپ ها نیست. این پیپ ها از قسمت های بسیار بالای تنه ریشه ساخته می شوند و معمولا ایتالیایی هستند. این پیپ ها معروف به بیک هستند. پیپ های بیک یا با فیلتر سوزنی استفاده می شوند و یا با کاغذ فیلتر تیپ و بسیار ارزان هستند و اکثر مصرف کنندگان پیپ حداقل یک پیپ بیک دارند.

اکثر دوستان سوال می کنند که چه جور پیپی از نظر فیلتر تهیه کنند؟ امروز میخایم یکم دقیقتر به این مطلب نگاه کنیم و به اون بپردازیم.

در حال حاضر چند مدل فیلتر برای پیپ وجود داره:

۱- فیلتر ۹ میلیمتری کاربنی / فیلتر بالسا (چوب بالسا)

۲- فیلتر ۶ میلیمتری

۳- فیلتر کاغذ (۳ میلیمتر)

۴- فیلتر سوزنی (۳ میلیمتر)

جالبه بدونید که هر پیپ رو بر اساس نوع چوب اون و همچنین منطقه ساخت از ریشه ممکنه که فیلتر خاصی براش در نظر گرفته بشه.

هر چقدر چوب محکم تر باشه و از قسمت پایین تری از ریشه تهیه بشه باید فیلترش بزرگتر باشه تا بیشتر جذب کنه.

مثلا همه پیپ های تهیه شده از چوب رز معمولا فیلتر ۹ میلیمتر یا بالسا استفاده میشه. چون این چوب درصد جذب کمی داره و باید با فیلتر درصد جذبش رو کاهش داد.

در چوب عناب اگه از قسمت پایینی ریشه استفاده بشه از فیلتر بالسا یا ۹ میلیمتر استفاده میشه و برای پیپ هایی که از قسمت بالاتری از ریشه تهیه میشه معمولا فیلتر کاغذی.

در حال حاضر فیلتر بالسا به دلیل شرایط بهداشتی بالاتر طرفداران بیشتری داره و اروپا در حال استفاده از این فیلتره.

در صورتی که تجربه انتخاب پیپ رو ندارید حتما از فروشنده کمک بخاین.

سوالي كه هميشه در مورد فيلتر پيپ پرسيده ميشه اينه كه از يك فيلتر چند بار ميشه مصرف كرد و ما هميشه پاسخ داديم كه براي يك اسموك لذت بخش بايستي سره كيسه را شل كرد و هربار تخليه آتشگاه از توتون بايستي بايستي حتما حتما فيلتر دور انداخته شود و حتما حتما حتما بايستي با نخ مخصوص حفره هاي هوايي و آتشگاه نظافت شود.
والسلام

خواندن 5374 دفعه
محتوای بیشتر در این بخش: « میرشام پیپ و ... »