این وب سایت دارای مطالبی در مورد دخانیات و ادوات وابسته می باشد و طبق قوانین جمهوری اسلامی ایران بازدیدکننده باید بالای 18 سال باشند

تاریخچه پیپ و توتون دانهیل

این مورد را ارزیابی کنید
(3 رای‌ها)

آلفرد دانهیل 1872 تا 1959 متولد انگلستان و پدرش کارخانه کالسکه سازی داشت . با ظهور عصر ماشین ، در سال 1893 آلفرد در سن 21 سالگی ، کارخانه را به تولید لوازم و فروش قطعات اتومبیل تغییر کاربری داد .
در سال 1902 اولین مغازه فروش توتون پیپ را که دو اتاق کوچک در طبقه بالا داشت ، احداث کرد . اولین پیپ های دست ساز در همین مکان ساخته شدند . تمام تمرکز آلفرد به استفاده از بهترین نوع برایر برای تولید پیپ با بهترین کیفیت ممکن بود. انواع ترکیبهای مختلف توتون پیپ هم در همین مکان توسط وی ابداع شد .در همان مراجعه اول میتوانست متوجه شد که این فروشگاه با دیگر فروشگاه ها فرق اساسی دارد .
مشتریان می توانستند ترکیب توتون خود را سفارش دهند و در هر ویترین با توتون های جدید  با برچسب ها و نام هایی نظیر میکسچر و ... مواجه میشدند . این توتون ها و نوآوری ها در زمینه تولید و ارائه توتون برای مشتریان با سلیقه و خاص پسند بسیار جذاب بود . دانهیل متخصص ترکیب کردن انواع توتون و ابداع کننده بلند های مختلف توتون نظیر نایت کپ ، میکسچر 965 و... که تا به امروز جزو بهترین توتون های درجه یک در دنیا به شمار میروند ، بود .
تجارت او وسعت گرفت و در سال 1910  کارگاه کوچک پیپ سازی احداث کرد، املاک تجاری خود را در سراسر خیابان دوک افزایش داد و اولین پیپ خود را بنام " برایری " تولید کرد. در سال 1912 کوچکترین برادرش , هربرت و بزرگترین پسرش ,آلفرد و بعد از آن در سال 1913 نوه اش , ورنون به تجارت او پیوستند. همچنین او در سال 1912 نقطه سفیدی را به عنوان علامت تجاری پیپ های خود معرفی کرد.
در دوران بعد از جنگ توسعه ای در تولیدات جدید دانهیل مشاهده میشود . کمپانی دانهیل همیشه تضمین می کرد که تمام تولیداتش دارای علامت تجاری مخصوص و نیز حق امتیاز انحصاری هستند . داشتن حق امتیاز سیاستی است که از ابتدا به شدت به طور قانونی پیگیری میشده است. در اوایل دهه 1920 قسمت عمده فروشی و صادرات تجارت دانهیل به " ناتیگ هیل گیت" در نزدیکی بخش پیپ و سیگارت در جاده " کامپدن هیل" منتقل شد.

در سال 1921 کمپانی اولین حکم سلطنتی خود را به عنوان تاجر توتون از ادوارد شاهزاده ویلز دریافت کرد . دانهیل محصولات خود را به وینستون چرچیل و سیگفرید ساسون نیز عرضه کرده است. از دیگر اتفاقات دهه 1920 باز کردن فروشگاه هایی در نیویورک و پاریس بود . در هفته ی بیزنس "بلوم برگ " اعلام شد که دانهیل کالاهای مدرن و لوکس خود را در بازار با اهداف بین المللی نشان داده است . در سال 1924 کمپانی فندک منحصر به فردی را به بازار عرضه کرد . محصولی که دانهیل و برادرش علاقه زیادی به تولید آن داشتند و اولین فندکی بود که با یک دست قابل استفاده بود .
تصمیم دانهیل برای برگزاری آخرین جلسه کمپانی در روز 5 فوریه سال 1929 به علت اوضاع و شرایط شخصی به طور ناگهانی لغو شد. بعد از آن که کمپانی در مسیری با ثبات قرار گرفت, دانهیل احساس کرد که زمان آن رسیده بود تا تمام مسؤلیت را به پسرش آلفرد واگذار کند. او همسرش را ترک کرد و به "ورثینگ" نقل مکان کرد تا به معشوقه قدیمی اش, " ورا میلدرد رایت " بپیوندد . دانهیل مدت کوتاهی پس از مرگ همسرش در روز 28 مارچ سال 1945 با "ورا" ازدواج کرد. سرانجام آلفرد دانهیل در روز 2 ژانویه سال 1959 در خانه سالمندانی واقع در "ورثینگ" از دنیا رفت و در کوره ی " گولدرز گرین" سوزانده شد .


سیاست وی ساخت بهترین پیپ از بهترین نوع برایر بود .جنس اولین پیپ های دانهیل از مرغوب ترین بلوکهای برایر وارداتی از " کالابرین " بود ، چون اینگونه برایرها فوق العاده فشرده و محکم و مقاوم و در طیف رنگی از قهوه ای تا قرمز تیره بود .

کالابریا شبه جزیره ای در جنوب ایتالیا است که گونه ای از مرغوب ترین برایر های موجود را داراست .
دانهیل برای عمل آوری بلوکهای برایر قبل از ساخت پیپ ابداعات بسیاری بکار گرفت که بسیاری از آنها تا الان نیز بصورت اسرار شرکت محفوظ مانده اند . مثلا در موردی بلوکهای برایر را چندین ماه در روغن زیتون خاصی قرار میداد . ناگفته نماند که استم های پیپ های دانهیل نیز هنر دست خود دانهیل و بصورت دست ساز بود .

برای سهولت شناسایی استم های دست ساز خود ، در سال 1915 دایره سفید رنگی بر روی استم پیپ در نظر گرفت .
پیپ " برایری " با بدنه قهوه ای تیره تا قرمز تیره با کیفیت بالا ، به سرعت مورد توجه قرار گرفت . جنگ جهانی اول به شناسایی و شهرت پیپ دانهیل کمک شایانی کرد به این صورت که کیفیت بالای پپ های دانهیل متعلق به افسران انگلیسی در جنگ که به کشورهای دیگر فرستاده شده بودند مورد توجه سایر افسران و اشخاص با ملیت های مختلف قرار گرفت و معمولا اولین سوال این بود که این نقطه سفید رنگ بر روی استم به چه معنی است ؟ و این پیپ ساخت کجاست ؟
با افزایش درخواست و تقاضا برای پیپ های دانهیل در سال 1916 دومین فروشگاه دانهیل هم افتتاح شد .در سال 1917 دانهیل دومین مدل پیپ خود بنام " سند بلاستد " یا " شل " را ابداع و تولید کرد . شماره انحصاری پیپ های مدل شل 17/1484 میباشد . بدنه این مدل پیپ به شکل عمیق ناهموار و به رنگ سیاه تیره است در ساخت این مدل از مرغوب ترین بلوکهای برایر الجزایری استفاده شده است .  در بین سالهای 1960 تا 1970 به دلیل وقوع جنگهای الجزیره دانهیل از دسترسی به برایر های الجزایری محروم ماند .وی بزودی این تکنیک را توسعه داد و تکنیک دابل سند بلاست با عمق بیشتر را ابداع نمود .
سومین مدل از پیپ های دانهیل " رینگ گرین – آر جی " نامیده میشود . این نوع پیپ بشکل مستقیم و صاف بوده و کاسه بصورت ناهموار تاحدی شبیه سند بلاست ولی با عمق کمتر و مواج ساخته شده . بسیار خوش ترکیب و خوش دست .
مدل های قدیمی ساخت دست خود دانهیل در حال حاضر بسیار نایاب و گرانبها و جزو بهترین و ارزشمند ترین تولیدات دانهیل میباشند .
این مدل پیپ در ابتدا طعم وانیل داشت که رفته رفته به حالت طبیعی برمیگشت ، توتون در این پیپ بسیار خوب میسوزد و طعم و مزه به بهترین شکل ممکن حس میشود.

پنجمین مدل به نام " تن شل " معرفی شد که از یک نوع درخت برایر به نام "ساردینین برایر" با تکنیک " تن سندبلاست " ساخته میشود . این نوع برایر فشرده تر و محکمتر از نوع الجزایریست و مقاومت بیشتری نسبت به این تکنیک ساخت از خود نشان میدهد در نتیجه محصول به دست آمده از نظر نقش و نگار روی بدنه حالتی طبیعی تر و مواج به خود میگیرد .

ششمین مدل " ردبارک " در سال 1972 معرفی شد و یکی از مدلهای مشهور و پر طرفدار دانهیل است که دیگر تولید نمیشود .رد بارک پیپی است سبک و خوش دست؛ بسیار محکم و مقاوم در برابر حرارت. رنگ این مدل از پیپ های دانهیل در اوایل بسیار روشن تر و مایل به صورتی بود ولی بعدها به قرمز پررنگ تا جگری متمایل شد؛ در ساخت این مدل از یک گونه درخت بریار که چوب آن قرمز رنگ است استفاده شده بود. تنباکو در این مدل از پیپ ها بسیار خوش می سوزد و عطر و رایحه توتون سوخته شده بسیار دلپذیر حس می شود.پیپ ردبارک در سال 1987 بازنشسته و ساخته نمی شود.

پیپ دانهیل مدل Redbark

 

هفتمین مدل " درس " در سال 1973 معرفی شد . بدنه این مدل پوشیده از یک لایه صاف و سیاه رنگ است .

هشتمین مدل "کامبرلند" در سال 1979 معرفی شد و در ساخت آن از تکنیک "سندبلاست" استفاده شده است . دارای بدنه قهوه ای رنگ و لکه مانند با طرحی ملایم و مواج است . استم نیز قهوه ای رنگ و راه راه میباشد . جنس این نوع استم ابداع دانهیل است و تا امروز به همان شکل تولید و استفاده میشود . این مدل همواره به صورت "استریت" (بدون خم) با بدنه ای خرمایی و قهوه ای رنگ و براق و برجسته ساخته میشود . در بعضی از مدلها از تکنیک "گرین بلاست" یعنی دانه دار کردن و شن وار کردن بدنه استفاده میشود .

نهمین مدل "چسنات" در سال 1983 معرفی شد . جنس برایر و استم و رنگ این مدل مشابه مدل کامبرلند میباشد فقط نوع فینیش و شکل کاسه در این مدل منحصر بفرد است .

دهمین مدل "کانتی"در سال 1986 معرفی شده است .در ساخت آن از دو تکنیک همزمان "تن سندبلاست" و "کامبرلند" استفاده شده است . این مدل در سال 2006 به صورت لیمیتد تنها در تعداد 150 عدد تولید شد و یکی از مدلهای ممتاز و برجسته دانهیل است .

یازدهمین مدل "راست" در سال 1988 معرفی شده است . این مدل با بدنه ای قهوه ای رنگ مایل به سرخ تیره و براق و صاف ساخته میشود .

دوازدهمین مدل "امبر روت" آخرین مدل ساخت دانهیل در سال 1988 معرفی شد . طرح و رنگ بدنه این مدل زرد مایل به نارنجی است همانند مدل "روت برایر" این مدل هم بسیار گرانبها و نایاب میباشد و تنها در تعدادی از نمایندگی های دانهیل یافت میشود . بعضی از اقسام این مدل در طرحی به نام "امبر فلیم" با بدنه ای مستقیم و پوششی براق ساخته میشوند.

این 12 مدل پیپ های دانهیل بود که شرح داده شد . آلفرد دانهیل در سال 1928 بازنشسته شد و از آن تاریخ به بعد تمامی کارها توسط افراد فامیل و شرکای شرکت دنبال و با همان کیفیتی که دانهیل پایگذاری کرده بود ادامه یافت . در سال 1921 آلفرد دانهیل فروشگاه های خود در پاریس و نیویورک را احداث کرد و در سال 1924 بیش از 260 هزار پیپ در سراسر دنیا به فروش رفته بود .

از سال 1952 برای ساخت پیپهایی با تکنیک "سندبلاست" از "ساردینین برایر" استفاده شده است .

توتون دانهیل معطریا غیر معطر ؟؟؟

در کانال تلگرام انجمن پیپ بارها در این مورد توضیح دادیم و از اونجایی که با تداعی شدن دانهیل در ذهن عطر و بوی خیلی خوب به یادمون میاد

نا خودآگاه از ان جایی که اکثرا توتون های معطر همچون توتون کاپتان بلک می پسندند بزرگترین اشتباه رودر تصمیم گیری انتخاب توتون انجام میدیم و اون اینکه از توتون کامل اسانسی کاپتان بلک به یک باره بخواهیم بیایم روی توتون دانهیل بدون اسانس با بوی طبیعی توتون و سبک انگلیسی و خاص.

  تنوع بی نظیری از توتون کم یاب و خاص دانهیل موجود می باشد

توتون های کهنه شده دانهیل زبانزد دنیای پیپ کش های حرفه ای دنیا می باشد

توتون نایت کپ دانهیل

توتون ارلی مورنینگ دانهیل

توتون استاندارد میکسچر دانهیل

توتون لندن میکسچر و

چندین مدل خاص دیگر

توتون ارلی مورنینگ دانهیل

تهیه شده توسط گروه توتون و تنباکوی اسکاندیناوی
سبک توتون : انگلیش
ترکیبات : لاتاکیا ، اورینتال / ترکیش ، ویرجینیا
نوع کات : ریبون
ترکیبی دلنشین از توتون اورینتال و ویرجینیای روشن و قرمز که فشرده شده و بسیار اندک تفت داده شده ، یک ترکیب عالی برای شروع یک روز عالی .

ترکیبی برای تمام دوران ها ، به این دلیل که نسلهای مختلف پایپرها از آن استفاده کرده و لذت برده اند و تا آنجایی که من تحقیق کرده ام برای اولین بار در سال 1912 به بازار مصرف عرضه شده است و همین امر ، اثبات این مدعی است . توتونی که بیش از یک قرن در صدر فروش قرار گرفته است .
در یک جمله : یک ترکیب عالی .

یکی از دلایل شهرت و محبوبیت این توتون در سادگی آن است . ترکیبی ساده و در عین حال استادانه از ویرجینیا و اورینتال که در آن مقدار بسیار اندکی لاتاکیا هم مورد استفاده قرار گرفته .
ترکیب رنگی دلنشین از توتونهای قهوه ای و برنزه و بوی مطبوع اورینتال که از بسته بندی قوطی به مشام میرسد و عطر و بوی دودی ملایم که به خاطر وجود لاتاکیاست .
این ترکیب مناسب کسانی که به دنبال چشیدن طعم ها و اسانس های مختلف هستند ، نیست . مناسب برای کسانی است که به دنبال عطر و طعم واقعی و طبیعی توتون هستند .
همانطور که از اسم آن پیداست ، مناسب ساعات اولیه روز و زمانی است که هنوز درگیر مشغله های روزمره نشده اید و در حالی که مشغول خواندن روزنامه صبح و یا قدم زدن در منزل هستید بهمراه یک فنجان قهوه از آن لذت ببرید .توتون دانهیل ارلی مرنینگ

یک ترکیب کاملا کلاسیک و عالی .

فقط پیپتان را پر کنید ، تمپ کنید ، روشن کنید و پک بزنید و لذت ببرید .

نیازی به بکارگیری روشهای مختلف بارگذاری ندارید !

نیازی به روشن کردن های متوالی ندارید !

و نیازی به تمرکز بر روی توتون و مراقبت از آن ندارید !

به عقیده شخصی ، توتونهای دانهیل همانند یه سرو رعنا در میان سایر برندهای توتون ، میباشند .

نمونه ای کامل از درخشش ، کلاس و دلفریبی و...

و این توتون نیز مستثنی از دیگر توتونهای دانهیل نیست .

پاسخ دانهیل به خواسته پایپرهایی که نیاز به ترکیبی داشتند که در مواقع فراغت از مشغله روزانه ، بنشینند و از طعم و عطر واقعی و طبیعی توتون لذت ببرند و نوشیدنی صبح گاهی شان را میل کنند ، فارغ از دنیای اطراف !

ذکر این نکته ضروری است که بدلیل ترکیب خاص این توتون و به دلیل اینکه معمولا در ساعات اولیه روز استفاده میشود و در این ساعات بدن آمادگی جذب بالایی دارد و احتمالا در هنگام مصرف آن ، ناشتا هستید ، مراقب جذب بالای نیکوتین و گیرایی آن باشید .

پس به مقدار کم و در آرامش کامل مصرف کنید و لذت ببرید .

به نظر بنده شاید بتوان گفت مناسب دوستانی باشد که سیگار مصرف میکنند به دلیل عطر و طعم طبیعی که دارد .

شاید بتوان آن را با توتون ساموئل گاویث ، کامن ولث مقایسه کرد با طعم و عطر لاتاکیای بسیار کمتر و با تندی و تیزی اورینتال بیشتر و با عطر و بوی طبیعت و چرم مانند .

و در انتها یک پیشنهاد بنا بر تجربه شخصی :

نصف قوطی توتون دانهیل نایت کپ را با سه چهارم قوطی توتون دانهیل ارلی مورنینگ ، ترکیب کنید ، مصرف کنید و لذت ببرید .

گیرایی : متوسط به بالا

طعم دهنده خاصی ندارد

 توتون استاندارد میکسچر دانهیل (STANDARD MIXTURE MEDIUM)

بار دیگر توتونی از برند فاخر دانهیل همانند سایر توتونهای این کمپانی , در یک کلمه می توان آن را توصیف کرد : عالی !
محصولی از دانهیل , بلند شده توسط دانهیل , سبک انگلیش , ترکیب شده از لاتاکیا , ترکیش ارینتال , ویرجینیای مناطق کارولینای شرقی و جورجیا که بصورت ریبون کات شده است با ظرافت و دقت خاصی که از دانهیل میتوان انتظار داشت , قطعاتی با طول و عرض مناسب که کار را برای بارگذاری توتون و روشن کردن آن تاحد ممکن راحت و آسان میکند , براحتی میسوزد و در آخر تنها اندکی خاکستر بجای میماند . ( چقدر شاعرانه )
ترکیب رنگی از خانواده کرم و قهوه ای به جهت توتون ویرجینا و رنگ تیره به علت حضور لاتاکیا و ارینتال .
از لحاظ طعم و مزه ملایم تر از استاندارد میکسچر معمولی است و بر خلاف آن که گاهی باعث سوزش زبان می شود به دلیل تندی ارینتال موجود در آن , در ورژن مدیوم این توتون خبری از تندی و سوزش نیست .
در ابتدا طعم شیرین و دلچسب ویرجینا بعد از آن طعم آجیلی ارینتال و در انتها سایه ای از لاتاکیا , شاید بتوان گفت که در این توتون لاتاکیا رل پشت صحنه را ایفا میکند .
البته این نکته را ذکر کنم که منظور از ملایم و لایت بودن این توتون در مقایسه با توتون های سنگین سبک انگلیش مانند نایت کپ میباشد وگرنه نسبت به سایر توتون ها همچین لایت هم نیست ها ! برای دوستانی عرض کردم که عادت به سبک انگلیش و توتون های سنگین ندارند .بنابر تجربه شخصی پیشنهاد میکنم برای اوقات بعد از ظهر و شب ترجیحا پس از صرف وعده غذایی در محیطی آرام مصرف شود تا هم از توتون لذت ببرید و هم از گذشت زمان .
در آخر یک نکته به جهت چالش دوستان عرض کنم : در این توتون شخصا ردپایی از آب انگور کهنه شده البته از نوع سفید حس کردم, گفتم شاید دوستان نیز همچین تجربه ای داشته باشند .
پس ما را از تجربیات خود از مصرف این توتون در فوروم انجمن پاسارگاد بی نصیب نگذارید. سپاس!

خواندن 8058 دفعه