این وب سایت دارای مطالبی در مورد دخانیات و ادوات وابسته می باشد و طبق قوانین جمهوری اسلامی ایران بازدیدکننده باید بالای 18 سال باشند

روست قهوه

این مورد را ارزیابی کنید
(2 رای‌ها)

⁠⁣چهار دسته بندی کلی برای روست قهوه وجود دارد .

LIGHT ROAST روست روشن
MEDIUM ROAST روست متوسط
MEDIUM-DARK ROAST روست متوسط- تیره
DARK ROAST روست تیره

روست روشن: این اولین مرحله است که دانه های خام و سبز رنگ قهوه به رنگ قهوه ای ملایم و خاکی در می آیند . در این نقطه دانه های قهوه عطری معمولی خواهند داشت . در این مرحله اتفاقی بنام FIRST CRACK ترک اول (ترق اول نیز می گویند ) می افتد که دانه های قهوه بر اثر حرارت منبسط شده و صدای شکستن و ترق مانندی (مثل زمانی که ذرت را بو می دهند ) تولید می کنند .
پروفایل و مشخصه طعمی ( Profile taste ) که در این مرحله از تفت داریم ؛ مقدار اسیدیته بالا و تلخی کم قهوه است.
موج سوم قهوه ( Third wave of coffee ) این نوع روست را محبوب نمود و رایج کرد . و این بدان دلیل بود که در این درجه روست ؛ مشخصه های طعمی عطری اسیدی میوه ای به همراه ویژگی های عطری واضح گل مانند ؛ بخوبی استخراج می شوند و این درجه روست برای قهوه های تک خواستگاهه با کیفیت مرغوب ، مزیتی بسیار خوب بشمار می رود.

اصطلاحات زیادی برای محدوده روست روشن وجود دارد ؛ اما دو نوع رایج تر برای این محدوده ؛
۱) روست روشن Light roast  و ۲) روست دارچینی Cinnamon Roast که کمی تیره تر از روست روشن است ؛ می باشد
 روست متوسط : این مرحله از روست قهوه ، از انتهای ترک اول قهوه ( First Crack ترق اول ) تا قبل از شروع مرحله ترک دوم قهوه ( Second Crack ترق دوم ) در پروسه روست را شامل می شود. بطور کلی در این مرحله یک توازن خوبی در میزان اسیدیته و تلخی قهوه را خواهیم داشت .
دو اصطلاح به این درجه از روست اشاره دارد ، (۱) روست متوسط  medium roast و (۲) High roast  که کمی از روست متوسط تیره تر است.

⁠⁣روست متوسط- تیره : این درجه از روست در کشور ژاپن بسیار محبوب است و دلیل آن برمیگردد به دهه های پیش که قهوه هایی که به ژاپن وارد می شد از کیفیت بالایی برخوردار نبود و در نتیجه بدست آوردن عطر و طعم خوب قهوه در محدوده روست روشن و متوسط بسیار با مشکل مواجه می شد و طعم و عطر قهوه ها بد و خراب می شد.

در نتیجه تفت دهندگان قهوه مجبور بودند قهوه هایشان را با درجه تیره تر تفت دهند .

در این درجه از روست میزان تلخی از اسیدیته قهوه بیشتر است ؛ اما هنوز بالانس و توازن خوبی در عطر و طعم قهوه داریم .
قهوه ای که به روست متوسط – تیره مربوط می شود ؛ در محدوده شروع ترک دوم ( Second Crack ) تا میانه ترک دوم قرار می گیرد .
اصطلاحات رایج در محدوده روست متوسط – تیره :(۱) city roast تیره و (۲) کمی تیره تر full city roast و (۳) کمی تیره تراز قبلی Vienna Roast است ( لازم به ذکر است که این اسامی فقط برای تفکیک درجات روست قهوه پس خودتان را گیج نکنید ! )
روست تیره : احتمالا در قهوه فروشی یا هرجای دیگر پیش آمده که دانه های قهوه ای با سطح براق و روغنی دیده باشید ! این دانه ها به عنوان دانه قهوه با روست تیره و دارک شناخته می شوند . دانه هایی که در مرحله تفت دادن ؛ از مرحله میانی ترک دوم گذشته و بیشتر گرما می بینند ! و این جاییست که روغن موجود در قهوه بیرون می آید و سطح دانه های قهوه را می پوشاند و آنها را براق می کند .
در این محدوده درجه روست و اصطلاحات رایجFrench Roast روست فرانسوی و Italian Roast روست ایتالیایی و Espresso Roast روست اسپرسو را داریم .
دانه های قهوه در این محدوده روست ؛ تلخی بیشتر و میزان اسیدیته بسیار کمی دارند .
با تفت دادن بیش از حد دانه های قهوه ، طعم قهوه به سمت طعم زغالی و دودی می رود که بخاطر سوخته شدن قهوه و کربنی شدن دانه های قهوه است .

خواندن 5669 دفعه