این وب سایت دارای مطالبی در مورد دخانیات و ادوات وابسته می باشد و طبق قوانین جمهوری اسلامی ایران بازدیدکننده باید بالای 18 سال باشند

قهوه در فرهنگ عرب خوزستان

این مورد را ارزیابی کنید
(2 رای‌ها)

قهوه در تاریخ و فرهنگ عرب ها جایگاه خاصی دارد بطوری که شاید چنین تعصب و جایگاهی در بین هیچ یک از اقوام بشری نباشد.

اصیل ترین و قدیمی ترین روش پخت و نوشیدن قهوه در بین عرب های خوزستان است.
ساقی مجلس یا الصابوب، دله (ظرف قهوه) را با دست چپ بلند میکند و استکان را با دست راست تا در هنگام تعارف آن را با دست راست یا دست پاکی به مهمان بدهد.
 در مجلس مهمانی همه از یک استکان، قهوه می‌نوشند . غنی و فقیر ، سید و عام، شیخ و رعیت ، بزرگ و کوچک همه باهم برابرند.
ابتدا قهوه به شیخ یا بزرگ مجلس تعارف می شود و پس از آن به مهمانان!
اولین استکان قهوه‌ای که به مهمان تعارف می‌شود را «ضیف» میگویند که مقدار قهوه آن کم می باشد. حال مهمان اگر مشکلی با صاحب مجلس نداشته باشد آن‌را میگیرد و می نوشد ولی اگر مشکلی داشت و برای شکایت آمده باشد آن را می گیرد و زمین میگذارد!صابوب تا وقتی که بزرگ مجلس او را مرخص نکرده باشد حق ندارد از کنار آن مهمان که شکایت دارد مرخص شود تا مجلس متوجه این پیشامد شوند و همه با کمک هم این مشکل را حل کنند.
استکان دوم را «کیف» گویند که مقدار قهوه آن از «ضیف» بیشتر است و نشان از آن دارد که مهمان از دوستی با صاحب مجلس و خوردن قهوه خوشحال است.
استکان سوم را «سیف» گویند که مقدار قهوه آن از همه بیشتر است و خوردن آن قهوه‌ی تلخ بصورت یک ضرب بسیار دشوار می باشد و نشان از اخوت و برادری با صاحب مجلس تا دم تیغ است.
متاسفانه در سالهای اخیر با ورود فرهنگ کشور های خلیج، فرهنگ اصیل عرب‌های خوزستان مورد بی مهری قرار گرفته است و سعی می‌کنند که نشان دهند فرهنگ این کشورها اصیل تر از فرهنگ اعراب خوزستان است در حالیکه کاملا در اشتباهند و فرهنگ و رسومات عرب خوزستان صدها سال کهن‌تر از کشورهایی‌ست که موجودیتشان به یک قرن هم نمی‌رسد!

لینک های مفید:

فندک زیپو

پیپ

توتون

قهوه جوش

انجمن قهوه

 

 

خواندن 5226 دفعه
محتوای بیشتر در این بخش: « روست قهوه 10 واقعیت درباره قهوه »