این وب سایت دارای مطالبی در مورد دخانیات و ادوات وابسته می باشد و طبق قوانین جمهوری اسلامی ایران بازدیدکننده باید بالای 18 سال باشند

کافئین

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

كافئین از كجا می آید
 
هر دو لغت «كافئین» و (Coffee) از كلمه عربی «قهوه» مشتق شده اند. ریشه این لغات نشان می دهد كه قهوه ای كه از قرن ششم در شمال شرقی آفریقا، درخت آن كاشته می شده است، از راه سرزمین های عربی و تركیه به اروپا رفته است. در قرن هفدهم، قهوه به تدریج در میان مردم اروپا رواج پیدا كرد.


در قرن هجدهم كاشت قهوه در اندونزی و هند غربی، آغاز شد و تا قرن بیستم، قهوه تبدیل به پرفروش ترین محصول كره زمین گشت. كافئین در ابتدا در سال ۱۸۱۹ از قهوه به دست آمد. كافئین همچنین در چای، پوست كاكائو و بنابراین در فرآورده های شكلاتی و كاكائویی و در جوزكولا كه در تهیه نوشابه های كولادار به كار می رود.

كافئین چه شكلی است
كافئین خالص، به شكل یك پودرسفید تلخ مزه است.

مصرف كننده كافئین كیست؟
كافئین پرمصرف ترین روانگردان دنیاست. در آمریكای شمالی، بیش از ۸۰ درصد بالغین به طورمنظم كافئین مصرف می كنند. مصرف سرانه كافئین (از جمله كودكان) در حدود ۷۰ میلی گرم در روز تخمین زده می شود كه تقریباً معادل یك فنجان قهوه است

كافئین چه احساسی در شما ایجاد می كند
كافئین مغز را تحریك كرده، خلق را بالابرده و خستگی را برطرف می كند. همچنین عملكرد را در سطح كارهای ساده فكری و كارهای فیزیكی كه نیاز به بردباری و تحمل دارد، بهبود می بخشد اما در مورد حركات ظریف چنین نیست (كافئین می تواند سبب لرزش دست شده، انجام كارهای ظریف را با اشكال روبه رو كند) اگر قبل از خواب كافئین مصرف كنید، احتمالاً زمان بیشتری طول خواهد كشید تا به خواب بروید، خواب شما كوتاه تر و عمق آن كمتر خواهد شد.
برخلاف عقیده عمومی، نوشیدن قهوه پس از مصرف مقدار زیادی الكل به رهایی از مستی كمكی نمی كند. كافئین شما را هشیارتر می كند، اما تطابق و تمركز شما همچنان مختل باقی می ماند. زیاده روی در مصرف كافئین سردرد، ناراحتی معده، عصبیت و دلهره را سبب می شود و فرد توانایی به خواب رفتن را از دست می دهد.
 برخی افراد حتی با مقادیر بسیار كم، این اثرات را تجربه می كنند. استعمال دوزهای بالای كافئین در افرادی كه عادت به مصرف كافئین ندارند، می تواند افزایش سرعت ضربان قلب، تشنج و حتی روان آشفتگی (دلیریوم) را سبب شود.

این احساس تا چه زمانی ادامه می یابد
اگر شكل نوشیدنی كافئین را مصرف می كنید، اثرات كافئین طی پنج دقیقه آغاز شده و در مدت نیم ساعت به اوج خود می رسد. متابولیسم نیمی از كافئین دریافتی، چهار ساعت به طول می انجامد و با مصرف روزانه آن تجمع اتفاق نمی افتد.

 

لینک های مفید:

فندک زیپو

پیپ

توتون

قهوه جوش

انجمن قهوه

خواندن 5286 دفعه