این وب سایت دارای مطالبی در مورد دخانیات و ادوات وابسته می باشد و طبق قوانین جمهوری اسلامی ایران بازدیدکننده باید بالای 18 سال باشند

تاثیرات مضر مواد مخدر بر سلامت انسان

این مورد را ارزیابی کنید
(52 رای‌ها)

مصرف قلیان آشکارا نشان داده است که تاثیرات مضری بر دو عضو حیاتی بدن به نام ریه‌ها و قلب دارد. سرطان ریه، سرطان مری، بیماری انسدادی ریوی مزمن، آمفیزم، پایین بودن وزن هنگام تولد نوزاد، افزایش حملات آسم و ذات‌الریه برخی از خطرات مربوط به کشیدن قلیان هستند.

یک سری باورهای نادرست و واقعیت درباره کشیدن قلیان وجود دارد که برای شما بیان می کنیم:

باور غلط 1- ازآنجا که تنباکوی قلیان از طریق آب فیلتر می‌شود، کلیه مواد مضر آن تصفیه می‌شود.

واقعیت 1- کشیدن تنباکو از طریق آب، مواد سرطان‌زای آن را تصفیه نمی‌کند. این دود می‌تواند به اندازه دود سیگار اثر مخرب بر روی ریه و قلب داشته باشد.

باور غلط 2- استنشاق دود قلیان ریه‌ها را نمی‌سوزاند، به همین دلیل مضر نیست.

واقعیت 2- دود قلیان وقتی استنشاق می‌شود، ریه‌ها را نمی‌سوزاند، زیرا از طریق آبی که در پایین آن قرار دارد خنک می‌شود. با اینکه دود خنک می‌شود، اما هنوز هم حاوی مواد سرطان‌زایی است که برای بدن مضر است.

باور غلط 3- کشیدن قلیان سالم‌تر از کشیدن سیگار است.

واقعیت 3- دود قلیان به همان اندازه دود سیگار مضر است. قلیان به طریقی متفاوت دود تولید می‌‌کند: دود سیگار از سوختن تنباکو ایجاد می‌شود، در حالی که دود قلیان از طریق گرم شدن تنباکویی که در کاسه‌ای بالای آن قرار دارد از طریق زغال تولید می‌شود. محصول نهایی آن یعنی دود، یکسان است که حاوی مواد سرطان‌زا است.

باور غلط 4- کشیدن قلیان به اندازه کشیدن سیگار اعتیادآور نیست، زیرا نیکوتین ندارد.

واقعیت 4- تنباکوی قلیان هم مثل تنباکوهای معمولی حاوی نیکوتین است. در واقع، در یک جلسه 60 دقیقه‌ای قلیان، فرد در معرض حجم دودی 100 تا 200 مرتبه بیشتر از یک سیگار قرار می‌گیرد.

باور غلط 5- تنباکوی گیاهی قلیان سالم‌تر از تنباکوی معمولی است.

واقعیت 5- این هم مثل کشیدن سیگار گیاهی یا "طبیعی"، فرد را در معرض مواد سرطان‌زا قرار می‌دهد.

مصرف سیگار و قلیان موجب پوکی استخوان می شود.

‎مصرف سیگار و قلیان موجب اختلال در جذب کلسیم و ساخت استخوان، یائسگی زودرس، کاهش وزن و تخریب هورمون های جنسی می شود که به تسریع پوکی استخوان می انجامد. مصرف الکل نیز با کم کردن فعالیت سلول های سازنده استخوان موجب پوکی استخوان می شود.

 مخاطرات پزشكی قليان
تنباکویی که در قلیان مصرف می شود غالبا" از نوع نامرغوب ترین تنباکوهاست. آلودگی این تنباكوها به یك نوع باکتری موسوم به كوكسی گرم مثبت و یك نوع قارچ موسوم به آسپرژیلوس به اثبات رسیده است . تحقیقات نشان داده است مصرف این تنباكوها‌ ‌آسیب‌های جبران ناپذیری به ریه و دستگاه تنفس انسان وارد می‌كند و علاوه بر‌ ‌سرطان‌زا بودن این مواد دخانی بیماری پنومونی را بطور چشمگیری در مصرف كنندگان‌ ‌افزایش می‌دهد. همچنین تفاله های تنباکو که باید در زباله دان ریخته و معدوم شوند در قلیان مصرف می گردند پس در اصلی ترین بخش، پدیده قلیان که تنباکوی آن است، از زیانبارترین و بدترین نوع تنباکو استفاده می شود که نمی توان آن را کم خطر از مصرف سیگار دانست. دیدگاه کارشناسی در امور دخانیات براین است که درصد سرطان زایی از نوع حاد آن در کسانی که قلیان می کشند، بیش از افرادی است که معتاد سیگارند. برخلاف تصوراتی که قلیان را اعتیادآور نمی پندارند، این پدیده به علت بالا بودن میزان نیکوتین در خون، خاصیت اعتیادآوری دارد.
، نكته قابل توجه اینكه این تنباکوها به علت نا مرغوب بودن قابل استفاده در سیگار نبوده و به همین دلیل آن را با انواع مواد شیمیایی و اسانس میوه ترکیب می کنند و به اسم توتون میوه ای می فروشند كه این امر بیماری زایی دود آن را چند برابر می کند. ضرر قلیان میوه ای بیشتر از قلیان معمولی است.

مضرات قلیان بر سلامت انسان

قلیان یا سیگار : کدام مرگ آورتر است ؟
آرســـنیک موجود در قلیان 4 برابر سیگار
ســرب موجود در قلیان 202 برابر سیگار
مصرف تنها یکبار قلیان برابر مصرف 20 تا 30 نخ سیگار است

نه به قلیان نه به سیگارت

 مخاطرات پزشكی سیگار

مضرات سیگار

 

آیا می‌دانید که نیکوتین سیگار به سرعت جذب خون می‌شود و در مدت 30 ثانیه به مغز می رسد و بر سلول‌های عصبی اثر می گذارد!

  •  قابل توجه سیگاری‌ها
    هر ۵۰ نخ سیگار برابر است با یک جهش ژنتیکی
    در هر جهش ژنتیکی یک قدم به سرطان نزدیک‌تر می‌شوید/ ایرنا

ماری جوآنا

 

 چگونه ماری جوانا بر بدن شما تاثیر میگذارد؟

ماری جوانا ٬ کانابیس ٬ گل ٬ علف ٬ جوینت ٬ ماری جین ٬ وید ٬ مرجان یا ماری، گُلِ خشکِ گیاه شاه‌دانه است . هر زمان که از ماری جوانا استفاده کنید، مصرف آن بدن و ذهن شما را به شدت تحت تاثیر قرار می دهد. اثرات زیانبار ماری جوانا بر بدن و ذهن شما، مسائلی است که شما نیاز به دانستن آنها دارید.

اثرات فیزیکی ماری جوانا

ماری جوانا از گیاه بوته ای شاهدانه حاصل میشود. این ماده یک عنصر فعال به نام THC دارد که باعث میشود شما احساس نشئگی و نشاط آوری داشته باشید. THC و سایر ترکیبات در ماری جوانا همچنین میتوانند شیوه فعالیت بدن شما را تحت تاثیر قرار دهند.

اکثر افراد برگ های خشک، گل ها، ساقه ها و دانه های این گیاه را، بصورت سیگار کشیده و مصرف میکنند. اما ماری جوانا همچنین میتواند با مواد غذایی (مانند کیک های شکلاتی، بیسکویت ها و آبنبات های چوبی) مخلوط شود یا بصورت چای آماده شود یا بصورت بخار استنشاق گردد.

بسیار مهم است که چه مقدار ماری جوانا به سیستم بدن شما وارد میشود، ولی حتی مقادیر کم این ماده نیز، تقریبا همه بافت ها و ارگان های بدن و سیستم عصبی و سیستم ایمنی بدن شما را تحت تاثیر شدید قرار میدهد و آسيب هاي جبران ناپذيري به شما ميزند.

  تحمل، وابستگي و ترک

در افرادی که به ماری جوانا معتاد هستند یک نوع تحمل در استفاده از ماری جوانا حاصل می گردد. و میزان وابستگی جسمی به ماری جوانا بسیار کم می باشد. ولی با این حال پس از قطع ناگهانی تی . اچ . سی نشانه ها و علائم ترک مواد مانند عصبانیت، شوریدگی، لاغری، بی خوابی، لرزش و بالا رفتن دمای بدن دیده می شود. در برخی نیز عوارضی مانند حالت تهوع، استرس و سرگیجه دیده می شود. در افرادی که مدت زمان طولانی به استفاده از ماری جوانا وابستگی داشتند عوارضی که در اثر ترک مواد ناشی می شود ممکن است تا هفته ها به طول بیانجامد.
برخي از کارشناسان عقیده دارند که استفاده اجباری و بی اختیاری ماری جوانا از کوکائین، الکل و موادمخدر دعیگر به مراتب کمتر است.
همان طور که از عوارض کوتاه مدت و طولانی مدت بر می آید استفاده از ماری جوانا بسیار خطرناک بوده و درهر زمانی ممکن است فرد را با آسیب های جدی مواجه کند. افراد معتاد به ماری جوانا به مرور زمان حافظه کوتاه مدت خود را از دست داده و همین امر سبب می شود تا ذهن آنها قابلیت انجام فعالیت های ذهنی پیچیده را نداشته باشد. و از آنجائیکه استفاده از ماری جوانا بر روی قدرت درک و سرعت عمل نیز تاثیر منفی می گذارد مغز افراد مصرف کننده قادر به پردازش و تجزیه و تحلیل کردن اطلاعات نمی باشد. در این شرایط است که فرد احساس خنگی کرده و مغزش قفل می کند.
دلایل مصرف ماری جوانا اين ماده خطرناك :
ماری جوانا یکی از مواد اعتیاد آور می باشد که مانند مواد مخدر دیگر ایجاد وابستگی کرده و بعد از مدتی که از مصرف آن بگذرد به نیاز تبدیل شده و فرد دیگر نمی تواند آن را کنترل کند. زمانی که فرد تصمیم به قطع استفاده از ماری جوانا را می گیرد دچار مشکلاتی از قبیل آشفتگی، بی انگیزگی، عدم تعادل جسمی، کاهش وزن و بی خوابی می گردد. این عوارض در برخی موارد ترک کردن این ماده مخدر را با مشکل مواجه می کنند. جوانان و نوجوانان زیادی به سمت استفاده از این ماده مخدر گرایش پیدا می کنند. و مهمترین دلیل آن ارضای حس کنجکاوی و اشتیاق به عضویت در گروهها مختلف می باشد. افرادی که از الکل و سیگار استفاده می کنند بیشتر از دیگران به استفاده از ماری جوانا تمایل دارند.
در هر شرايطي استفاده از اين مواد مخدر به انسان ضرر مي رساند.
خانواده ها بي خبر از مصرف جوانان خود هستند و داشتن اطلاعات در اين مورد منجر به پيشگيري خواهد شد.
خانواده محترمي كه سيگار و الكل و قليلون كشيدن فرزندتان روشن فكرانه عادي است ! ايشان مستعد استفاده از مواد مخدر است!!

ماری جوانا و مغز نوجوانان :
ماری جوانا بر روی مغز نوجوانان به شکل متفاوتی تاثیر می گذارد. و بسیار خطرناک است ! با این حال تاثیر ماری جوانا بر روی افراد مختلف یکسان نیست و عوامل مختلفی بر روی چگونگی تاثیر این ماده بر مغز دخیل هستند. یکی از این عوامل ژنتیک می باشد. در یک تحقیق محققان دریافتند که ماری جوانا در نوجوانان باعث کوچک شدن مغز نمی شود، در حالیکه تحقیقات پیش از این خلاف این امر را نشان داده بودند.
به هرحال محققان در تحقیقات مختلف دریافتند که مغز پسران نوجوان که از لحاظ ژنتیکی به اسکیزوفرنی حساس هستند، با مصرف ماری جوانا به مروز زمان رشد منفی خواهند داشت. طی یک تحقیق دانشمندان مغز پسران را در سن 15 سالگی و پس از آن در سن 19 سالگی مورد بررسی قرار دادند. آنها دریافتند که پسرانی که ماری جوانا مصرف می کنند و در معرض ابتلا به اسکیزوفرنی هستند، به مرور زمان نازک شدن لایه های مغز خود را تجربه می کنند – بیرونی ترین لایه مغز.
اندازه مغز و اتصال بخش های مغز
محققان دریافته اند که مصرف طولانی مدت ماری جوانا بر روی اندازه مغز تاثیر می گذارد. طی یک تحقیق که در نوامبر 2014 منتشر شد، محققان 62 بزرگسال که هرگز ماری جوانا مصرف نکرده اند و 48 بزرگسال را که به مدت 8 یا 9 سال و حداقل 3 بار در روز ماری جوانا مصرف می کرده اند، مورد بررسی قرار دادند.
طی این بررسی محققان دریافتند افرادی که به مدت 4 سال و حداقل یک بار در روز ماری جوانا مصرف کرده اند، حجم ماده خاکستری کمتری در ناحیه ای از مغز خود دارند که قشر اوربیتوفرونتال نامیده می شود.
به علاوه در این تحقیق مشخص شد که بین بخش های مختلف مغز مصرف کنندگان ماری جوانا اتصال بهتری وجود دارد که باعث می شود اطلاعات بین بخش های مختلف مغز بهتر انتقال پیدا کنند.
محققان علت این اتصال قوی بین بخش های مختلف مغز پس از مصرف ماری جوانا را نمی دانند، اما احتمال می دهند که مربوط به وجود ماده THC در ماری جوانا باشد که نوعی ترکیب روانگردان محسوب می شود. علت این امر این است که THC بر روی گیرنده های کانابینوئید تاثیر می گذارد که این گیرنده ها نیز بر روی اشتها و خلق و خو تاثیر می گذارند و در قشر اوربیتوفرونتال به مقدار زیادی وجود دارند.

روش مصرف ماري جوانا را با سيگار پيچ اشتباه نگيريد!
ماری جوانا از طریق کشیدن ترکیب با سیگار به صورت سیگاری و یا پیچیدن لای پیپر (Paper) همراه با برگ علف و یا پیپ و جویز و وپولایزراستعمال می شود همچنین می توان آن را بصورت خوراکی (در کیک، آبنبات و اضافه کردن در غذا و چای) و … مصرف کرد.
مصرف ماری جوانا
در صورتی که علف کشیده شود اثرات آن در عرض چند دقیقه ظاهر می شود.این اثرات تقریبا ۳۰ دقیقه بعد به اوج خود رسیده و ۲ تا ۳ ساعت دوام می یابد. در صورت مصرف خوراکی عوارض آن ۳۰ دقیقه الی ۱ ساعت بعد از مصرف ظاهر می شود و تاثیراتش ۲-۶ ساعت دوام دارد
چگونه بفهمیم کسی ماریجوانا (علف) مصرف کرده است؟
اختلال پرخوری
از روی علائم زیر میتوان حدس زد که فردی به تازگی ماری جوانا (حشیش یا سیگاری) مصرف کرده است (البته این علائم قطعی نیستند وگاهی در مصرف سایر مواد و یا شرایط بیماری نیز دیده می شوند) :

احساس شادی و سرخوشی یا احساس “بالاتر بودن”
افزایش حس بینایی، درک شنوایی و طعم
افزایش فشار خون و ضربان قلب
قرمزی چشم
خشکی دهان
کاهش هماهنگی ذهنی
اختلال تمرکز و حافظه
افزایش اشتها
کند شدن زمان واکنش
افکار پارانوئید (شکاک شدن)
نشانه های استفاده مزمن عبارتند از:
کاهش واضح عملکرد ذهنی (کند ذهنی و نهایتا حالت شبیه آلزایمر)
عملکرد ضعیف در مدرسه و یا در محل کار
کاهش تعداد دوستان و آشنایان
سیگار پیچ چیست؟
سیگارت به صورت تجاری در حدود 100 سال است که وارد بازار جهانی شده است. قبل از آن استفاده عمومی سیگارت به صورت سیگار پیچ (Roll Your Own) بوده است و مصرف کنندگان خودشان توتون را داخل کاغذ مخصوص پیچیده و استعمال میکردند.
در سیگار پیچ می توان انواع توتون ها (کات های مختلف و بلیند های مختلف) را استعمال کرد ولی فاین کات رایج تر است.
از علايمي نظير بو و شكل توتون ميتوانيد متوجه بشويد كه فرد از سيگار استفاده ميكند يا ماري جوانا
متاسفانه مصرف شايعه ماري جوانا و اثرات زيان بارش باعث شده كه خيلي از خانواده ها مصرف سيگارت يا سيگار پيچ را با مصرف ماري جوانا اشتباه بگيرند به علت استفاده هر دو ماده در كاغذ مخصوص ، براي شناسايي و تفاوت اين دو بايد از اثرات و عوارض ماري جوانا آشنا باشيد تا تشخيص برايتان آسان گردد .
انجمن پيپ مخالف جدي مصرف هرگونه مواد مخدر است و سعي در آگاهي خانواده ها و خطرات مصرف مواد مخدر دارد
به اشتباه باب شده كه مصرف ماريجوانا و موارد مربوط به آن براي سلامتي مضر نيست !!!
در حالي كه بسيار خطرناك است .

نه به سيگار نه به مواد مخدر نه به الكل نه به ويپ
دكتر كار آموز

انجمن پيپ ايران پيش رو در نه به قليان و نه به سيگار، نه به الکل , نه به هر نوع ماده مخدر

نه به هرگونه ماده مخدر!
ماده تشکیل دهنده حشیش در مقایسه با نیکوتین موجود در سیگار برگ :
تتراهیدروکانابینول این ماده سیستم عصبی مرکزی بدن را تحت تأثیر قرار داده و باعث عوارضی از قبیل سستی، افزایش حساسیت حواس و اختلال در درک محیط می‌شود. تأثیرات فیزیولوژیک تی‌اچ‌سی شامل افزایش سرعت ضربان، خشکی دهان، افزایش اشتها، تعریق بیشتر بدن و کاهش فشار خون است.
نیکوتین موجود در سیگار برگ در صورتیکه مصرف مزمن و مداوم نباشد میتواند در اندازه‌های کم یک انگیزنده‌است که سبب افزایش هوشیاری، حافظه و فعالیت می‌شود ولی در اندازه‌های بیشتر به افزایش تپش قلب، فشارخون و کاهشاشتها می‌انجامد.
نیکوتین هم انگیزنده و هم پریشان کننده‌است و اثر آن بر اساس شیوهٔ مصرف آشکار می‌شود. پژوهش‌ها نشان می‌دهند که همان‌گونه که اندازه‌های کم اثر انگیزندگی دارد در اندازه‌های بیشتر سبب افسردگی می‌شود. از طرفی برای افرادی که حشیش را با چپق مصرف میکنند کشیدن پیپ با توتون مرغوب میتواند از لحاظ روانی حس وابستگی به کام گرفتن چپق را ارضا کند و از طرفی صدمات بسیار کمتری نسبت به حشیش در بدن به وجود آورد البته به شرطی که مصرف پیپ به اصول صحیح آن باشد و تدخین صحیح تر جایگزین شود با توتون ساده بکر و طبیعی ، توان نه گفتن به هرگونه ماده مخدر هنر یک انسان است.
در نه گفتن مهارت پیدا کنید.
نه به سیگارت
نه به قلیان
نه به مواد مخدر
دکتر باطبی
روان‌شناس
عضو تیم مدیریت انجمن پیپ

خواندن 4729 دفعه